Як стверджують психологи, дитячі страхи бувають декількох видів: нав'язливі, маячні і надцінні, пише WoMo.

Цікаво Гіперопіка може зруйнувати життя: як її розпізнати та не нашкодити?

Як виглядають ці страхи у дитини:

  • Нав'язливі – дитина переживає в конкретних випадках, наприклад, висота, закриті простори, темрява тощо.
  • Маячні – дитина чомусь боїться носити певний одяг або грати з якоюсь іграшкою. Причну такого страхо виявити важко.
  • Надцінні – найбільш поширені та можуть бути викликані фантазією дитини. На цих страхах він зациклюється і не може подолати.

Звідки у дітей з’являються страхи

Конкретний випадок

Дитина може боятися чогось, після того, як пережила певний випадок. Наприклад, якщо дитина застрягла в ліфті або вкусила собака. Такі страхи також залежать від тривожності та інших особливостей малечі.

Постійні заборони, гнів і загрози від дорослих

Дуже поширені й навіяні страхи. Бо діти схильні гостро сприймати фрази: "Не ходи – впадеш" або "Не бери – обпечешся", "Не гладь – вкусить" тощо.

Фантазія

Фантазія дитини – теж може бути каталізатором страху. Діти схильні вигадувати предмет страху, наприклад, у темряві перед їх очима оживабть страшні чудовиська та монстри. Батьки мають пояснити дитини, що це не так і вона в безпеці.

Дитина чогось боїться
Дитина чогось боїться / Фото simya

Сімейні конфлікти та взаємини з однолітками

Діти часто можуть відчувати провину через сварки батьків і бояться опинитися їх причиною.

Також іноді буває так, що якщо дитячий колектив ображає дитину, не приймає її, то малюк не захоче йти в садок чи школу. Або інші діти можуть просто залякувати вашого сина чи доньку різними історіями.

Як вік впливає на відчуття страху

До шести місяців малюка здатний налякати гучний шум, різкі рухи або падіння. Вже від семи місяців і до року діти звикають до цього, але їх можуть лякати незнайомці, процес перевдягання, зміна обстановки, висота, душ тощо.

У віці від року і до двох років дитина боїться розлучитися з батьками, отримати травми, а іноді й спати, якщо їй сняться нічні кошмари.

Основою для страху дітей до трьох років є відкидання з боку батьків, великі незрозумілі предмети (машини) і зміна порядку життя. Про це важливо пам'ятати, віддаючи малюка у садочок.

З трьох до чотирьох років у дітей починає проявлятися боязнь темряви, самотності і замкнутого простору. Тому треба бути обережними з рішеннями відучити дитину спати від батьків.

Читайте також Як навчити дитину заспокоювати свою агресію та злість: 6 корисних стратегій

У 6-7 років у дитини формується почуття часу і простору, з'являється розуміння життя, тому у неї може з'явитися страх смерті.

Діти, яким виповнилося сім або вісім років, зазвичай бояться викликати невдоволення батьків, не виправдати їх очікування.

Важливий і той момент, що зазвичай чутлива дитина відчуває ті ж страхи, що і її мама в минулому або сьогоденні. І своєю неспокійною поведінкою вона може ще більше розхвилювати малюка.

Яка тривалість страхів дитини?

Вікові страхи зазвичай існують три-чотири тижні після виникнення, але якщо інтенсивність зростає – дитина схильна до паніки, а такий страх може тривати і до дорослого віку.

Як допомогти дитині подолати страхи

Батькам головне залишатися спокійними і співпереживати своїм дітям. Також важливо вміти знайти золоту середину між байдужістю і надмірним занепокоєнням.

Батькам треба допомогти дитині побороти страх
Батькам треба допомогти дитині побороти страх / Фото changeonelife

Обов’язково обговорюйте з малюком його страх, намагайтеся його переконати не боятися, але ніколи не применшуйте боязнь і не висміюйте. Можна також, наприклад, придумати казку або історію, в якій дитина б перемогла свій страх.

Спосіб зняття страху для дитини

Психологи вважають, що найефективніший спосіб побороти страх – це малювання. Дитина може намалювати свій страх або сон, який її лякає.

Дитині потрібно пояснити сенс малювання. В кінці запропонуйте "знищити" свій страх: розірвати, спалити або змінити щось в малюнку так, щоб вийшов "захисний щит".

Головне правило для батьків – не ігнорувати скарги малюка, не карати за "боягузтво" та не ставитися до страхів як до примх. Поясніть дитині, що її розуміють, і він у повній безпеці і може довіряти батькам.

Страх перед школою

Один з найпоширеніших страхів у дітей – це страх перед школою, особливо у першокласників. Тому, щоб навчання було легким, а дитина хотіла йти до школи, пропонуємо декілька порад від психологів:

  • першокласникам розповідати, яке буде їхнє майбутнє навчання, що таке уроки та навіщо освіта для людини;
  • нехай дитина обирає одяг та шкільну канцелярію на власний смак, тобто те, що дитині найбільше сподобалось;
  • не варто планувати додаткових поїздок чи кардинальних змін в житті перед 1 вересня (наприклад, переїзд), адже для дитини це великий стрес.

Як підтримати дитину під час навчання
Як підтримати дитину під час навчання
/ Інфографіка 24 каналу

Рекомендації для школи
Рекомендації МОЗ щодо навчання / Інфографіка 24 каналу